Vážení čtenáři mého nepravidelného blogu na osobních webových stránkách. Dnes se chci zaměřit na pohled směrem k vývoji cen v následujících dvanácti měsících a zkusím to vzít co nejpřímější formou.

1. Elektrická energie – https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/

Je 19.11.2021 a cena elektřiny na komoditní burze vychází v jednotarifu na přibližně 3366 Kč za MWh.

Můj osobní pohled je takový, že v následujících 5 měsících dojde ještě ke kolísání ceny elektrické energie s postupným snižování až na úroveň 2200 Kč za MWh el. energie. Předpokládám, že posléze cena ještě klesne k hodnotě 2000-1600 a v té době bude dobré zafixovat si cenu elektrické energie na delší časový úsek. V současné době každopádně doporučuji cenu spotovou.

V rámci prognózy předpokládám, že dojde k otočení přístupu k jádru v Německu a plánovaná odstávka jaderných elektráren z důvodu tlaku na cenu neproběhne. Indicií je přístup Francie k energovizi v následujících letech a také otočení pohledu dosluhující kancléřky Merkelové, která se nově přiklání k pohledu z Paříže.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-jaderne-energie-merkelova-rakousko-francie-elektrarny.A211109_124740_zahranicni_jhr

2. Zemní plyn – https://www.kurzy.cz/komodity/pxe-zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/1MWh-czk-1-rok

U zemního plynu bohužel cítím opačný trend a zemní plyn jako komodita sloužící k výtopu bude do pár měsíců naopak cenově opozitní oproti vývoji cen elektrické energie. Aktuální cena PXE ke včerejšímu dni je 1440 Kč za MWh zemního plynu. Vývojově tipuji postupné navýšení až na hodnotu 1800 Kč možná se stropem a ustálením minimálně na období zimy 2022/2023 na hodnotě okolo 2000 – 2500 Kč za MWh. Signálem pro toto zvyšování je taktická hra ruského Gazpromu na podpis smluv a případné narovnání smluvních dokumentací na plynovody Nord Stream a Nord Stream 2. Pokud nová německá vláda nezačne pracovat ve prospěch tohoto obchodního partnerství, může dojít k podobné situaci jako byla před časem na Jamalu a to paralelně i na plynovodu Transgas. S opačným chodem a případnou odstávkou zásobování plynem pak navazujeme na předchozí článek zveřejněný na těchto webových stránkách, který v existencionálním hledisku může znamenat velké komplikace pro cca 110 000 – 650 000 domácností na našem území, popř. miliony domácností v celé EU. Zde doporučuji v současné době spíše fixovat, ale berte to s rezervou. Ani spotová cena není svým způsobem zásadním problémem. Zásadní problém je geopolitická situace.

https://www.e15.cz/zahranicni/plyn-v-evrope-opet-zdrazuje-gazprom-navzdory-slibu-zatim-vic-suroviny-neposila-1385110

3. Teplo – https://www.teplarny.cz/cs/cena-tepla

Cena tepla je vázaná svým způsobem na více zdrojů podle způsobu výroby, ale tři nejzásadnější jsou teplo z biomasy v rámci bioplynových elektráren, teplo z přímého spalovaní zemního plynu, popřípadě zbytkové teplo z průmyslu či elektráren ostatních. Vzhledem k růstu cen ZP je ale samotná cena tepla v postupném růstu na čemž vydělají hlavně majitelé prvně zmíněných. Skokový růst v rámci měsíce je vidět už na záležitosti Tepláren Brno případně krachu lokálních tepláren napříč ČR.

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/cena-teplo-zdrazovani-jihomoravsky-kraj-energie-priplati.A211015_631874_brno-zpravy_mos1

Doporučení na závěr zkopíruji z předchozího článku.

Nechci strašit, ale tak nějak nejde v první řadě o cenu, ale jestli vůbec.

Bude vůbec plyn?

Pokud nebude, topíte plynem?

Pokud topíte, máte alternativu?

Pokud nemáte (dřevo, uhlí, kotel, oheň) a máte elektřinu, kupte si aspoň jeden přímotop do zásoby.

Pro jistotu, pro Váš klid, pro klid můj.

Není plyn jako plyn, dokud plyn je, všechno je v harmonii. Velký problém bude, až ta věta skončí: Není plyn…

Mějte krásný den,

Eda

Napsal Eduard Rovenský

Diskuze je uzavřena.