
9 měsíců je za námi od posledního vývojového shrnutí a je čas zhodnotit to, jak se splnila poslední analýza, kterou jsem na tyto stránky dával v červenci 2015.
A je čas se pochválit! Světe div se, ale situace se skoro do puntíku vyplnila.
Osobně jsem neveřil, že vývojová cena zemního plynu by mohla na burze poklesnout až k takovému bodu, jakým byl počátek března 2016, takže dnes mají dodavatelé nakoupeno za nejpříznivější cenu za posledních 10 let a jsou schopni dělat zajímavé cenové ústupky, což se nám v elektronických aukcích a objemových tendrech daří naplňovat. Dokonce tak, že všem v okolí říkám, že pokud topíte plynem, přišel správný čas! Situace je taková, že i koncové domácnosti jsou schopny uspořit mnohdy před 30 procent CELKOVÝCH nákladů za výtop zemním plynem, což u některých (větších odběrů – velké rodinné domy) může dělat částku přes 18 000 Kč/rok. Šílené? Ano! Reálné? Dnes ano.
U elektrické energie je situace podobná, i když rozdíly kvůli stlačené ceně silové elektřiny (viz. analýza červen/2015) nejsou tak razantní a navíc, poměr ovlivnitelné části k neovlivnitelené se stále snižuje (dnes už se jen přibližně 45% nákladů dá ovlivnit, což v porovnání se 75% ovlivnitelných u zemního plynu a celkovém poměru spotřeby obou dvou komodit v případě topení plynem není tak zajímavé)
A teď k těm výhledovým věcem.
Schválně článek píši před datem 17.4.2016. Proč?
Situace na burze je samozřejmě napjatá. Rusko a Saudové na ropě a zemním plynu prodělávají a tato nízká cena zapříčiněná nejistou profilací trhu (stále ještě není znám poměr budoucího rozložení prodeje s novým velkým hráčem, kterým je po opadnutí sankcí Írán) jim dělá nemalé vrásky. Právě za deset dní (psáno 7.4.2016) je domluvené setkání zástupců OPEC, kteří pokud se dohodnou (velká pravděpodobnost) a omezí těžbu ropy, vzroste skokově cena jak samotné nafty, benzínu (cca 28 – 29 Kč/litr), tak i cena nákupu zemního plynu pro dodavatele.
Situace u plynu, pokud se OPEC domluví:
Cena na burze vzroste a pokud nedojde k nějakému neočekávanému poklesu (geopolitická situace nebo razantní posílení Kč vůči EUR), je předpoklad, že cena bude růst. Důvody? Kromě situace na poli s ropou je to i klesající spotřeba zemního plynu zapříčiněná mírnými zimami a hlavně přecházením na alternativní způsoby vytápění (hlavně za pomoci el. energie).
Situace u plynu, pokud se OPEC nedomluví:
Cena na burze ještě víc poklesne (asi poslední pokles na pár budoucích měsíců, možná i let) a dodavatelé rychle začnou v individuálních cenách přeprodávat. Bude možnost zajistit si zajímavý akviziční ceník, ale časem situace začne kopírovat situaci zmíněnou.
Tak či tak, cena plynu (na burze) časem poroste, o tom jsem přesvědčený.
U elektrické energie ještě nechci moc tipovat, jestli bude situace v trošku menším měřítku paralelou, ale do roku 2020 jsem o tom přesvědčen (narozdíl od z.p., el. spotřeba lehce stoupá – klimatizace, tepelná čerpadla, obnovitelné zdroje atd.). Už dnes v Německu stojí obchodní část ceny skoro dvojnásobek oproti přeprodeji v ČR, což vzhledem k vývoji a rozdílu v roce 2006 (situace byla zcela opačná!) je částečným předpokladem. Když se k tomu přidá ještě postupná odstávka jaderných elektráren ve spolkových zemích, tím i zvýšení nákladů na výrobu el. energie z obnovitelných zdrojů, skládanka je kompletní.
Co z toho plyne pro koncového spotřebitele?
Jak už jste si všimli, dodavatelé moc ceny energií sami od sebe neslevňují (viz předchozí články) a když už to dělají (tak jako reklamní kampaně okolo prodeje Z.P), sníží reálně hladinu za odebranou MWh, ale obratem navýší stálou měsíční platbu na dodávce (příkladem může být RWE). Proč?
Je to prostě business. Automobilové flotily, pobočky, poradci a pseudoporadci, obchodníci, podvodníci a šejdíři hold také něco stojí. A pokud ERÚ nezakročí formou licence odborníka, stát prostě budou! Navíc spotřeba zemního plynu jak už jsem zmínil klesá a tento „moloch“ se živit prostě musí. Už se těším na podzimní hesla – jediní jsme v době pokesu ceny až 2x (to slovo až je vždy důležité) snížili cenu komodity a teď když plyn zdražuje Vám ceny držíme. To, že ale v době možná nejvýhodnějšího nákupu na dalších x let klient neměl možnost reálně si zajistit cenu takovou, jaká by byla v poměru k situaci odpovídající, už ale dodavatelé nezmíní.
Možná se pletu, jsem jen člověk, je mi 27 let a moje praxe v energetice je pouze 6 let (mimochodem – liberalizace trhu je stará 10 let). Každopádně pokud si teď tento článek čtete, klidně si zapněte kurzy.cz, koukněte se na vývojový graf a čekejte na 17.dubna. Pokud nemáte cenu garantovanou a pokud se OPEC na setkání dohodne, obratem řešte nákup zemního plynu!
Je škoda propásnout tak příznivou situaci a přijít zbytečně o nemalé peníze (pokud plynem topíte).
A pokud neveříte, žijte spokojeně a nestěžujte si. Doba je jen o informacích.