
Po delším časovém úseku bez aktualizace stránek, zapříčiněným hlavně pracovním vytížením, píšu další článěk k aktuální situaci na trhu s energiemi.
Jak mnozí už zaregistrovali, za posledních 10 měsíců cena elektrické energie a hlavně zemního plynu na komoditních trzích zajímavě poklesla (důvody už jsem popisoval v jednom z předchozích článků). Masmédia se snaží živit na naději koncových klientů, že plyn od příštího roku bude o x procent levnější a elektrická energie ho bude následovat. Netvrdím, že k nějakému dalšímu poklesu ceny nedojde, bohužel u většiny odběratelů nebude nijak zásadní.
Čím je tato situace způsobena?
Znovu se vrátím k jednomu z předchozích článků. Cena energií za poslední dva roky už poměrně zajímavě klesala a konkurenční boj, který je dnes vyhrocený více než kdy předtím , dodavatelům značně šáhl na procento marží, které samozřejně v rozpočtu společností chybí. Navíc v důsledku dvou slabších zimních období, dodavatelé povětšinou nedostáli takového obchodního obratu, který si v letech 2013 a 2014 slibovali.
Ceník dominantního dodavatele, který je určitou konstatnou trhu drží svou podobu už od podzimu roku 2012 (RWE STANDART – 994 Kč/MWh odebraného zemního plynu, 106 Kč měsíční stálá platba) a ani v nejbližší době nevypadá, že by jeho cena, přes pokles při burzovních nákupech, klesala. K tomu by člověk měl vzít v úvahu spoustu autoprolongačních smluv, které drží klienta na dlouhodobé cenové výši okolo zmíněné konstatny trhu, ne-li výše (příkladem BEE s obdobným ceníkem Basic, který je dokonce nad úrovní standartní nabídky dominanta). Pravda je, že po stránce akvizičních ceníků (u kterých však člověk musí brát časově omezenou nabídku) a velkoobjemových dražeb se ceny za poslední kvartál zajímavě pohly směrem dolů, ale to platí pouze pro zákazníky, kteří mění produkt u aktuálního obchodníka, případně přímo dodavatele. V těchto případech mohou úspory dělat už zajímavých pár tisíc korun (u větších firemních odběrů i desítky). U elektrické energie situace zůstává skoro konstatní a obchodní MWh se napříč spektrem obchoduje v průměru okolo 1000 Kč. Jelikož ale obchod dělá podstatně nižší část celkových nákladů, koncový klient i s chystaným zdražením neovlivnitelné části nějaké snižování nepocítí.
Závěrem?
Uvidíme, co přinese zimní období. V případě větší spotřeby na základě delšího zimního období lze předpokládat naplnění kapes dodavatelů a tudíž i dílčí ústupky na ceně (což by samozřejmě mohlo být pro koncové odběratele přínosem). Musí se ale vždy brát v potaz aktuální zasmluvnění odběrných míst, ceníková provázanost a další vlivy na tvorbu konečné ceny. Nabídek na větší či menší úsporu asi zase lehce přibude, ale jako vždy – zákazník by si měl kontrolovat, jestli má garanci této ,,úspory” smluvně podloženou a není- li to pouze obchodní trik k nalákaní potenciálního klienta.