Po týdnu totálního pracovního vytížení – pod nátlakem okolností a různých názorů z různých stran – píšu další z mých pohledů. Nechci kritizovat, svalovat vinu, házet špínu ani spustit lavinu negativních příspěvků na sociálních sítích. Ani v jednom zde publikovaných článků to nebyl účel. Jako vždy je to o pohledu, následné diskuzi, popřípadě konstruktivní kritice, od které se dá odrazit směrem vpřed. Věřím v to.

Velká Bíteš je moje město, město kde od narození bydlím, město které mě svým způsobem vychovalo k dnešnímu obrazu (ať už po stránkách pozitivních, tak i po těch méně „světlých“). Vážím si spousty lidí, svých kamarádů, známých i méně známých, lidí se kterými se potkávám, i těch, které znám jen skrze práci za kterou stojí, lidí kteří se z toho názvem „Velkého“, velikostí menšího, městečka odrazili směrem vpřed a svým počínáním daleko přesáhli rozsah jeho hranic, hranic regionu, kraje, někteří i státu (umělci, muzikanti, folkloristé, sportovci). To vše mě utvrzuje v tom, že nejsme městem „buranů“, pouhé lidské masy, která se s kulturou míjí někde na cestách, ale městem s občany, kteří znají svoji historii, váží si jí, tvoří a rozvíjí ji všemi směry. Velká Bíteš je rozhodně kulturní centrum svého okolí.

Proč tedy píšu tyto řádky?

Je těžké najít jednotnou odpověď na to, co všechno je vlastně kultura a kde má svoje hranice. V jednom z předchozích článků (o zavedení městské policie) jsem svůj pohled na kulturu napsal a je určitě zbytečné se opakovat. Vidím to jako nesourodý propletenec lidských životů, hudební, umělecký, sociální a hlavně společenský. Chci tím jen říci, že aby toto „centrum“, které tu dnes máme, fungovalo, musí sloužit pro všechny bez rozdílů. Sto lidí, sto pohledů na kulturu. Sto různých podob. A to je ten důvod. Už to bude pár let, co jsem se z nějakého vnitřního pnutí začal starat o to, aby zde ten prostor byl, zůstal a postupně se i rozšiřoval napříč generacemi. Vše je relativní a i podoby kultury, které dnešní „produktivní“ generace vidí jako „nekulturní“, za pár let mohou dokreslovat historický vývoj a být dalším stavebním kamenem do mozaiky společného života. Netvrdím, že zákonitě musí přetrvat všechny. Ukáže čas a běžná selekce směrů, které dávají víc než jen chvilkové „pominutí“ mysli.

I po těch letech to vidím stejně. Posun, který město v minulosti započalo změnou na příspěvkovou organizaci k tomu určenou, se dle mého mínění od roku 2013 znatelně přibrzdil. Nechci nikoho obviňovat, ukazovat prstem, odvolávat pověřené pracovníky nebo na ně „šlapat“ z pozice vedení. Je to pouze můj pohled, i když si myslím, že v řadě případů oprávněný.

Chybí mi širší zapojení veřejnosti napříč věkovými kategoriemi, větší možnost kulturního vyžití pro mladé, lepší využívání prostředků k tomu určených, větší příležitosti pro začínající místní, lepší komunikace mezi organizátorem a cílovou skupinou. Možná se pletu, jsem jenom člověk, mám pouze dvě oči, je to pouze můj subjektivní názor.

Ostatně ono to není tak dávno, co mi jedna tehdejší tvář vedení říkala, že takhle to nejde a rozhodně to takto nechodí. Mám zkreslený pohled a až budu starší, pochopím.

No… Buď nestárnu, nebo se ten člověk mýlil.

Je mi o pár let více, ve spoustě věcí už možná nejsem tak radikální jako tenkrát, ale ten pohled je stejný. Ba naopak, sílí a roste. Mám daleko více zkušeností a vidím rezervy, se kterými můžeme denně pracovat, zlepšovat se a růst, dávat prostor a sbírat „plody“, které tu vyrostou. Samozřejmě to platí nejenom v této kategorii žití.

A na závěr to nejpozitivnější. Je to o lidech, impulsech, pohledech, vizích a činech, o snaze a řešení. Nikdy o prázdných slovech (která možná část z Vás, kteří to čtou v článku uvidí). Doufám, že jsem za ten čas část snahy a činů ukázal a pokud to půjde, věřím že v tom ještě nějaký čas budu pokračovat.  A hlavně – nikdy to není pouze o jedincích.

Díky všem, kteří mi v minulosti pomáhali , díky lidem, kteří se ve svém volnu a zadarmo snaží udělat něco navíc. Ne pro vlastní prospěch, ale pro prospěch svého okolí, svého města, známých i neznámých lidí. Díky těm, kteří to tak mají už roky. Ono není vždy jednoduché udělat něco, co člověk nemusí, něco nad rámec očekávání.

Ale pouze tak se ta pravá kultura tvoří.

Budu rád za Vaše pohledy, názory, nápady a rezervy které vnímáte. Věřím, že se dá spousta věcí změnit. Stačí jen chtít…

Napsal Eduard Rovenský

    4 komentáře

  1. Petr 6.8.2015 at 18:29

    Nerozumím tomu, jakou roli hraje v utváření kulturního programu město. Takže by mě zajímalo (jelikož nevím kde to na stránkách města najít) kdo financoval koncerty při otevírání náměstí a pouti. Jestli město dává příspěvek na BHP a na folklor. Jestli jsou městem financovány velmi časté folklorní akce v KD. Dík. Pořád Jinak osobně si myslím, že Bíteši hlavně chybí nějaký klub, kam by se čas od času pozval někdo zajímavý z regionu a tím by se tu vybudovala nějaká tradice pořádání takových akcí. Příkladem budiž VM, kde se v podstatě z Depa vyvinul Fajtfest, kterej teď přiláká lidi z celý republiky. Nechci nikomu kecat do podnikání, ale kdyby majitel kina šel tímto směrem, tak by tam nemuselo být každej pátek 5 lidí. A že se zajímavý skupiny najdou i mezi těma, co hrají skoro zadarmo. Samozřejmě mě se to snadno kecá od stolu když s tím nic nedělám, ale postavit klub je na mě až moc velký riziko, to se radši odstěhuju 😀

    • Eduard Rovenský 8.8.2015 at 15:39

      Promiň Petře, nějak jsem v časovém presu zapomněl odpovídat na komentáře pod článkem na webu.
      Ke tvému dotazu. Kultura ve Velké Bíteši je rozdělena do dvou částí (po stránce financí).
      1) Akce pořádané příspěvkovou organizací města ICKK (hody, pouť, letní kino, občasné hraní před KD, otevírání náměstí)
      2) Akce pořádané soukromými subjekty (některé částečně hrazené z grantového programu města na kulturu)
      Naprosto souhlasím s tvým názorem a v minulosti už jsem se snažil do Bíteše dostat soukromé investory, kteří by mohli vybudovat lokální klubovou scénu s konceptem (ten v současné době v Kině chybí). Sám jsem pořádal (s minimální podporou města a velkou pomocí jednotlivých občanů) 3 ročníky minifestů, kde v minulosti hrály kapely z celé Moravy za cesťák a jak jsem napsal v článku, je to o tom udělat něco navíc. To zatím ve vedení ICKK nevidím.
      Ještě zpět ke KINU. Dnes je situace taková že prostor vlastní odboráři PBS a pronajímají prostory panu Melicharovi. Z mého pohledu je do těchto prostorů minimálně investováno a pokud se nic zásadního nestane, bojím se, že prostory, kde by se daly dělat zajímavé akce skončí jako staticky nevyhovující (nejen strop má nejlepší roky za sebou). O konceptu a smyslu Kina tak jak ho známe se radši vyjadřovat nebudu (je to soukromý podnik a moje zkušenosti nejsou nejlepší, ale sto lidí sto názorů). Ber to jako můj osobní názor, možná nejsem nejlépe informovaný a situace je trochu jiná, ale zatím to tak vnímám.
      A k městu. Osobně si myslím, že ICKK by mělo dělat více akcí pro všechny věkové generace a více využívat KD. Věřím, že to tak v budoucnu i bude. 🙂

  2. Petr 7.8.2015 at 16:47

    Zdravím, jak to vypadá s reakcí na můj dotaz (hlavně první část o financování kulturních akcí) dík.

  3. Zuzka 20.6.2016 at 21:06

    Zdravím, za prvé chci poděkovat za odkaz na tvůj moc zajímavý blog. Za druhé chci vlastně jen říct že naprosto souhlasím. Čím víc vyžití pro mladé tím líp, když není co dělat nudí se a potom se stává že dopadají špatně. Není to pak dobře vůbec pro nikoho, samozřejmě neříkám že je to tak vždy a jen kvůli malému kulturnímu vyžití ale souviset to může, což je škoda. Právě proto by mělo být v zájmu všech a hlavně těch kteří s tím můžou něco udělat aby byla situace co nejlepší. S názorem Petra na to že Bíteši chybí pořádný klub můžu jen souhlasit, mě jakožto bývalé člence Mighty shaku a „hoperce“ 😀 by udělalo dost radost kdyby tu byla možnost i něčeho jiného než rockové zábavy :). Toť můj názor nic víc nic míň :). Jsem ráda za to že tě v Bíteši máme, hlavní je snaha a ty konkrétně pro nás děláš v tomhle směru dost.