Jelikož v posledních dnech řeším každý den minimálně 4 hodiny energetiku, řekl jsem si, že sem sepíšu pár základních dotazů, se kterými jsem konfrontovaný z různých stran společenského spektra.

1. Odpojí mě od elektřiny / plynu?

Pokud platíte zálohy u normálních dodavatelů, kteří nezkrachovali, nemusíte se bát (maximálně Vám skokově naroste cena za komoditu). Pokud neplatíte – neptejte se, odpověď znáte. Pokud Váš dodavatel zkrachoval, přečtěte si znovu bod číslo 1. :)))

2. Naroste mi cena za energie?

Bohužel, ceny porostou všem a všude. Pravidla, která byla roky na trhu zaběhlá krachem největšího alternativního dodavatele padla. Ostatní teď budou měnit ceníky, VOP, zdražovat a snažit se ustálit nejen svoje firmy, ale také trh, do kterého se každá další eskalace situace promítá. Slovy klasika: „Dobře už bylo, bude hůř…“

3. Kde na to mám vzít peníze?

Pracujte, makejte, snažte se uživit a vytvořit nějakou zálohu. Nejsem motivační guru, ale internet jich je plný. Dejte si třeba youtube a poslechněte si někoho inspirativního (Jirku Vokáče Čmolíka, nebo Honzu Nedvěda z Inizio vážně nemyslím).

4. Máte na mě teď chvíli?

Bohužel moc nemám, nemám čas ani na svůj život, svoji přítelkyni, svoji rodinu, sám sebe. Pokud Vám vezmu telefon, neptejte se mě na zbytečné otázky a jděte prosím rovnou k věci. Čas je pro mě v současné době nejdražší komodita na trhu.

5. Jak to vidíte dál?

Tipuju, že trh se do 12 měsíců ustálí. Ceny trochu poklesnou, subjektivně elektrická energie může klesnout po „topné sezoně“ zpátky na 1900 Kč – 2500 Kč za MWh v jednotarifní sazbě při nákupu. Dejte tomu čas a uvidíme. Přesně Vám to neřekne nikdo a kdo bude tvrdit, že ano, JE PODVODNÍK!

6. Fixovat cenu?

Za normálních okolností klidně (vrabec v hrsti), teď rozhodně NEDOPORUČUJI! Ceny energií jsou na historickém maximu a předpokládám, že je čeká stabilizace. Kdo zafixuje teď, spíše prodělá než vydělá.

7. Dodavatel mi slibuje dodržení pravidel před „krizí“.

Gratuluju! Asi jste vyhrál. Ale jako ve všem platí pravidlo: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Sledujte jeho webové stránky, změny ve VOP, popřípadě kontrolujte dopisy a faktury. Pokud odhalíte nesrovnalosti a budete mi chtít volat, přečtěte si rovnou bod 2 a pokud Vám na to neodpoví, volejte.

8. Měl jsem smlouvu s krachujícím dodavatelem, která ale nenaběhla. Mám se bát?

Ano! Pokud vypověděl Váš stávající závazek, můžete se dostat do černého odběru. Zavolejte na stávajícího poskytovatele dodávky a zeptejte se na stav. Pokud situaci nebudete řešit a necháte ji „vyhnít“, může se stát, že Vás pánové v reflexních oblečcích odpojí od energií. Pokud zjistíte, že máte vypovězeno a chcete mi volat o spolupráci, přečtete si bod číslo 2 a posléze případně volejte.

9. Roste mi cena za plyn / elektřinu. Přišel mi dopis. Mám teď měnit dodavatele?

NE! Pokud nejste u dodavatele poslední instance, nedoporučuji cokoliv dělat. Trh teď zažívá největší nápor v historii. Chybovost na základě lidského faktoru se zvyšuje a pravděpodobnost průseru roste. Přečtěte si bod 5, po čase si přečtěte bod 2 a po čase to třeba vyřešíme…

Díky za čtení a přeji pohodový víkend.

PS: Edo, proč to při tom všem co děláš, děláš?

JE DOBRÝ DĚLAT SPRÁVNÝ VĚCI…

Napsal Eduard Rovenský

Diskuze je uzavřena.