Nechci, aby tento článek vyzněl pouze jako nějaký krátký sumář, nebo omluvných pár řádků vlastní neschopnosti. Každopádně před vstupem do kolotoče zvaného komunální politika jsem netvrdil, že během 8 měsíců jako jedinec vše změním, zařídím nezařiditelné a přetvořím léty zaběhlé systémy, které tu stále platí. Ono to ani nejde.

Z původní nemalé kritiky jsem ve spoustě věcí „vystřízlivěl“ a utvrdil se v tom, že pravda je vždy někde napůli cesty mezi obhajobou a oponenty. Můj cíl byl a je pomoci ke kulturnímu rozvoji města, snažit se občanům pomoci zařídit služby, které ve městě mají smysl a které občané potřebují. Být jakožto zastupitel (volený zástupce lidu) tou prodlouženou rukou společnosti v jednáních o utváření budoucnosti a ne řešit sváry a problémy let minulých. Už v prvních týdnech po zvolení jsem začal řešit téma, které je ve městě asi nejvíce diskutovaným tj. konečně supermarket (OC Nimiru). Jak je vidět, ani soustavné telefonáty s panem Ošlejškem (ředitel developerské společnosti Nimiru) zatím nevedly k většímu posunu a občané dále čekají, než se konečně „někde kopne do zěmě“ a začne stavět.

Za město mohu říci, že už před volbami udělalo vše podstatné k tomu, aby tento podnikatelský záměr podpořilo a občané konečně měli aspoň částečnou regulaci cen potravin ve Velké Bíteši (od listopadu 2014 je vydáno územní povolení, na jehož základě je stavební povolení vesměs pouhou formalitou). Osobně věřím, že situace je dnes už neudržitelná a do 12 měsíců tu léta slibovaný supermarket bude, i když kolik takových slov už jste četli, že? Dalším tématem, které v poslední době řešíme a kterému se snažím vlastním přičiněním pomoci, je zavedení městské policie. Věřím, že v brzké době bude provedena sonda mezi občany, která by měla potvrdit nebo vyvrátit toto snažení. Myslím si, že občan by na toto téma měl nahlížet jako na službu obyvatelům, možnost zvýšit kulturní úroveň města a pomocný prostředek ke spokojenosti občanů, i když – co člověk, to názor. A v neposlední řadě je dalším podstatným témtem řešení bydlení pro seniory, kterého má Velká Bíteš nedostatek. O tom už ale zase příště. Těch témat tu rozhodně není málo a člověk je za pár minut nemá šanci popsat. I v tom je iniciativa založení této stránky a sekce komunálního politika.

Napsal Eduard Rovenský

  3 komentáře

 1. Petr 21.7.2015 at 16:49

  Zdravím,
  z článku jsem nepochopil, proč tu supermarket ještě nestojí. Město podle vás udělalo vše, co bylo nutné a to, že by tu nikdo nechtěl stavět mi připadá dost nepravděpodobné, vzhledem k tomu, jaký je v Bíteši potenciál. Díky za odpověď.

  • Eduard Rovenský 21.7.2015 at 17:12

   Dobré odpoledne,
   nemůžu mluvit za obchodní řetězce, protože do vnitřních záležitostí těchto společností nevidím. Každopádně můj názor, který jsem si částečně ověřil v jednáních, je prozatímní neschopnost řetězců podepsat developerovi nájemní smlouvu, tudíž developer nejde do rizika, že by postavil stavbu, která by nemusela být klidně i roky užívaná. Zájem se podle všeho vypočítává z koeficientových tabulek, které neodpovídají skutečnosti. Příkladem řetězec REWE (Billa, Penny Market) v Německu podle těchto tabulek usoudil, že větší potenciál má projekt vybudovaný „Pod Hradbami“, ale nebere v potaz nereálnou finanční investici na dobudování infrastruktury, navrstvení oblasti proti případné povodni atd. Přitom člověk žijící v Bíteši vidí, že supermarket na Vlkovské (nad benzínovou stanicí BDS) má daleko větší potenciál, už jen kvůli dvěma přilehlým firmám (PBS a Pronovia) a blízké bytové zástavbě (kde žije 1/4 Velké Bíteše). Je mi jasné, že útlumová doba po tzv. investiční krizi snahu rozšiřování řetězců přibrzdila, ale taky si myslím, že už dávno dozrál čas, kdy by město mělo mít fungující pobočku diskontního řetězce.

 2. Petr 30.7.2015 at 5:30

  Tak to chce asi přesvědčit REWE, že ta lokace je nejvýhodnější. Developer na tom zřejmě nemá takový zájem jako vedení města.