Jak už jsem v prvním příspěvku této rubriky signalizoval, chtěl bych, aby tyto stránky sloužily ke konstruktivní komunikaci s občany bez rozdílu věku, politické náklonnosti i názorů. Možná si už mnozí všimli, že v poslední době se ve Velké Bíteši rozhýbala otázka posilnění bezpečnostních složek formou zřízení městské policie. Jelikož jsem jeden z organizátorů této veřejné služby, rád bych se s vámi podělil o svůj pohled a budu vděčný za ten Váš.

Lidé, kteří mne znají a znají mojí historii, dobře ví, že ne vždy jsem byl příznivcem „pořádkových složek“ pod názvem policie, stejně jako některých zákonů, které mají tito pánové a dámy v uniformách kontrolovat. Kolikrát jsme jako náctiletí pískali na projíždějící „fízly“, popíjeli společně lahev „tvrdého“ a v podnapilém stavu třeba i z určité rebelie proti zaběhlým pořádkům i proti systému jsme dělali vše pro to, aby se policie nejenom v Bíteši „nenudila“. Ten rebel tam někde v nitru pořád je, ale jak člověk stárne, moudří a veřím, že to platí i u mojí osoby. Časy se mění. Kde tedy ve mě dozrála tato iniciativa?

Není to tak dávno, co jsem se procházel po našem krásně zrekonstruovaném náměstí a viděl typický polední obraz pracovního týdne. I když už před rekonstrukcí byl zaveden systém parkování na tzv. kolečko (2 hodiny parkování zdarma podle hodin za sklem), náměstí bylo přeplněno automobily, které v 90% hodiny něměly, přijíždějící nemohli kde zaparkovat, do toho zásobování nelogicky zablokovalo výjezd „u Kovomatu“ a lidé troubili, nádávali a vztekali se nad tím, co to zase v Bíteši vymysleli. Tato situace trvala neuvěřitelných 25 minut! Jeden plusový bod pro a to je pouhá špička ledovce.

Beru se za kulturně zaměřeného člověka, kulturu neberu pouze jako směr volnočasového vyžití, ale jako jednu z životních priorit. Kolikrát jsme s přáteli řešili kde vlastně kultura začíná a končí a co všechno se do ní dá zařadit. Myslím, že kultura žití je jednou z nejdůležitějších vlastně i základních částí pojmu kultura. Jestli chceme utvářet pohledy budoucích generací a směřovat je k určitým hodnotám, respektu člověka k člověku a pokory k jedinci i celé společnosti, měli bychom přemýšlet, jaké prostředky nám dnes doba nabízí. A popravdě, v době tzv. second life, virtuálních světů a minimální odpovědnosti za některé činy, je toto jedna z možných věcí, jak ten „kompas“ společenského života směřovat tou správnou cestou. Vím, nic není jednostranné a vše má více úhlů pohledu. Sám jsem si musel udělat pro a proti, abych za svým konáním mohl pevně stát. Dva plusy už jsem tu zmínil. Další vezmu jenom ve zkratce: odchyt psů, kontroly pejskařů, drobná údržba dopravního značení, dodržování dopravního značení, lepší součinnost s občany, větší bezpečnost ve městě (např. dozor u školek), větší pořádek, řešení odstavených autovraků a nelegálních záborů veřejného prostranství, řešení nelegálních skládek, atd. Těch věcí je daleko, daleko více a možná bych se upsal, než bych se dostal k závěru. Samozřejmě městská policie něco stojí a podle propočtů by 3 strážníci, o kterých dnes reálně uvažujeme, vyšli přibližně na 1,5 milionu korun ročně. A samozřejmě velkou část z těch peněz nazpět na blokových pokutách nepřinesou, to ani není cíl. Sám vidím rezervy, kde by se část tohoto obnosu dala najít (pro pana Mgr. Koláře, poliklinika to opravdu není a její privatizace v tom absolutně nefiguruje, ani nefigurovala).

Není cílem udělat tu pouhou represivní složku, která bude „buzerovat“ občany a pokutovat každou drobnost. Cílem je udělat přínosnou službu lidem, která ve městě dříve či později stejně jednou vznikne (což potvrdil na pracovním semináři zastupitelstva i místní velitel „státňáků“). Nejde o politické rozhodnutí. Mělo by to být rozhodnutí většiny, ne pouze volených zástupců. Většiny, která ukáže jestli ano, nebo ne. Tento článek nemá za cíl to rozhodnout. Pouze informovat, ukázat pohled jednoho člověka a diskutovat s ostatními o pro a proti. Bližší informace a přiblížení iniciátorů by měl být v zářijovém zpravodaji, stejně jako možnost občana ukázat svůj názor formou určitého hlasu ANO/NE, který by tam měl být specifikován. Město je více než 21 volených zástupců.


Předběžné bližší informace o možnostech městské policie najdete na :
Zákon České národní rady o obecní policii
Úvod do problematiky obecní (městské) policie

Napsal Eduard Rovenský

Diskuze je uzavřena.