Původně jsem ani neměl v úmyslu psát tento článek, rozebírat osobní pohled a snažit se ho obhájit. Neměl jsem v úmyslu řešit něco, co se tu řeší už minimálně 8 let se závěrem – bez dotací nereálné. Každopádně po více i méně věcné diskuzi myslím, že by bylo dobré se k tomuto tématu nějak celistvě vyjádřit.

Pravdou je, že od roku 2014 pracuji ve společnosti, která je úzce propojena na hledání úspor. Jednou z těch základních a dnes možná nejvýraznějších jsou úspory na vodě. Proč to píšu? Protože téma bazénu rozhodně úsporné po straně vodovodního řetězce není a v době, kdy cena vody (vodné/stočné) zdražuje nejvíce ze všech obchodních položek (nárůst někde až o 150 procent za poslední 9 let!), je toto jedna z nejzákladnějších nákladových věcí, které bazén nese i po získání dotací. Napustit a vypustit se bude muset vždy (pokud se tedy bavíme o nekryté variantě, krytá je totálně nereálná).

V roce 2010 jsem začal v létě brigádně vypomáhat u „bazénu“ v Lesním Hlubokém, takže i když malou a základní, ale vcelku podstatnou zkušenost s částečnou údržbou a orientací se v nákladech mám. Vím, kolik peněz a úsilí stojí člověka uvedení většího venkovního bazénu do stavu fungujícího celku a jak častá údržba musí být, aby PH zůstalo v optimální hladině, voda zůstala azurová a lidé byli spokojení. I to píšu pro dokreslení (každopádně nejsem určitě ten nejpovolanější, můj přítel a člověk, kterého si nesmírně vážím – Pavel Klempíř – tehdejší provozovatel areálu, by určitě napsal více a odborněji).

Takže tedy ke konkrétní situaci ve Velké Bíteši. Souhlasím s názorem, že vedení města z rozpočtu dnes musí čerpat peníze hlavně na projekty, na které se získají dotace. Doba už je tak nastavená a je nereálné dát 20 milionů (částka zcela reálná) za pouhé vybudování základního zařízení a vybavení otevřeného bazénu jenom z městské kapsy. Nejsem hokejista, takže následující větu berte prosím jen subjektivně. Osobně si myslím, že bazén tu měl být místo zbytečně nákladné investice okolo kryté hokejové haly (ve které je sport vlastně taky sezónní záležitostí a v konfrontaci s využíváním ledové plochy místními myslím, že bazén by byl větším přínosem), ale nemůžu říct, jestli je to názor úplně správný. Nic není černobílé a ani já nehaním konání generací, které tu byly před námi. Věřím, že každý koná dle svého nejčistšího vědomí a svědomí.

A dnes je situace taková, že bazény v menších městech napříč republikou, jsou ztrátovou investicí. Vstupné z využívání dnes nemá šanci pokrýt vysoké náklady, které bazén potřebuje. Ve výše zmíněném Lesním Hlubokém náklady kompenzoval příjem z občerstvení, ale i tak to nebyl žádný zlatý důl (u venkovních bazénů bude vždy hodně záležet hlavně na počasí). Sám bych přivítal a byl bych slovy nepříliš povedené volební kampaně „všemi deseti“ pro  jeho zbudování. Mám ale také jako „komunální politik“ (ty slova nemám moc rád) určitou zodpovědnost (finanční, morální) za své konání a jak jsem už napsal, nedokážu najít bez soukromých investic prostor už jenom ke znovuotevření otázky (možná je to teď i malý impuls pro místní podnikatele, pokud by s náklady pomohli). Nebráním se ničemu a chci, jak už jsem před volbami napsal: „aby Velká Bíteš byla tím co možná nejlepším místem k žití“. Je to můj domov a já si ho přes občasné výkyvy pořád velmi vážím.

Pokud vidíte nějaké možné řešení, jak otázku byť jen otevřít, budu rád za názor. Jak už jsem tu psal, člověk potřebuje zpětnou vazbu ze svého okolí. Více očí víc vidí.

A na závěr dodávám tři články k tématu. Ať si člověk názor udělá sám:

Studie výstavby koupaliště v Milevsku

Stavba koupaliště v Moravském Krumlově

Na Vysočině rostou nové akvaparky

Napsal Eduard Rovenský

Diskuze je uzavřena.